Hvis du gerne vil podcaste (eller finde ind til glæden ved at skabe igen), så kan det være, at du skal have en personlig podcast eller noget, der bare er ren glæde.
Sådan havde jeg, Charlotte, det med Skab DIG.
En podcast, hvor jeg kunne spørge mine gæster og mig selv: “Hvordan har du det lige nu?” og “Skaber du dig?”
Podcasten er mit frirum og legeplads.
Podcasten er en lyd dagbog
Som selvstændig skal jeg ofte gøre ting, der har et forretningsmæssigt ‘hook’.
Fx startede jeg med podcasten “Forfatterhjørnet” i 2016, der skulle støtte mig som skrivementor.
Og så har jeg “Podcaster del din stemme” fra 2021 sammen med Camilla Lærkesen, der også hjælper mine Din Podcast kunder.
Jeg havde brug for en podcast, jeg kunne eksperimentere i og bare udgive episoder, når jeg havde lyst.
Skab DIG er en podcast, der ikke skal noget rent strategisk.
Her undersøger jeg ‘bare’, hvordan jeg har det lige nu uden manuskript.
Det er en slags dagbog på lyd – hvor jeg bruger historiefortælling og dykker dybere ned i personlige emner.
Jeg deler ud af tanker og følelser og har af og til mennesker inde, som jeg taler med om emner, der brænder i nuet.
Det kan være sorg, vrede, kærlighed og kreativitet.
Fra burde til en nødvendighed
Det er en indre opdagelsesrejse.
Jeg regnede ikke med, at nogen gad at lytte med.
Og det var heller ikke mit sigte.
Sjovt nok er det min mest populære podcast, selvom det er den, jeg laver mindst larm for (min familie behøver virkelig ikke lytte med).
Den ligger nogle gange som nummer fem i Danmark indenfor sin kategori “Personal Journals”.
Min pointe er ikke, at man ikke behøver lave larm for sin podcast, hvis den rammer rent.
Men at det måske kan inspirere dig til at tænke lidt ud ad podcast-boksen og fra burde til at have lyst til.
Og hvem ved, hvad der opstår fra der.
Om ikke andet glæde og at finde ind til din stemme og legen.
Podcast om noget der brænder
Det er så vigtigt, at du kan mærke noget, der brænder i din podcast.
Uanset om det er en strategisk podcast eller ej.
Jeg ser det altid som et godt signal, når man er lidt nervøs for at dele, fordi der er noget på spil.